RODO – jakie informacje obejmuje? Co powinieneś wiedzieć?

Zalew informacji jest dla nas obecnie zjawiskiem normalnym i w przesyceniu danymi zaczynamy zauważać zagrożenie dla naszej prywatności.

RODO – to powinieneś wiedzieć

Naprawdę, to stan permanentnego zagrożenia spowodowany został rozwojem ogromnych miast i internetem, a także pozorną anonimowością działań w sieci. Od zawsze ludzie żyli w grupach, w których wiedzieli wszystko o sobie. I nie było intymności i prywatności, bo sąsiedzi wiedzieli wszystko o sobie, z tajemnicami alkowy włącznie.

Skupiska ludzkie rosły. Zjeżdżały się w jedno miejsce ludzkie rodziny z różnych części kraju i świata. Z czasem rozrosły się tak bardzo, że ludzie przestali się poznawać, nawet mieszkając ze sobą przez ścianę.

Internet wyobcował rodziny i jednostki jeszcze bardziej. W końcu przyszło rodo. Nowe przepisy mają chronić to czego nie powinni wiedzieć inni. Niestety zostawiamy w sieci tyle cyfrowych śladów, że nie trudno z nich wyciągać wnioski, które mówią o nas tak wiele, że niejeden zdziwiłby się ile wiedzą o nas potentaci zbierania danych o użytkownikach. Rodo w praktyce jest i działa, ale jest też drugi obieg informacji i danych, będących źródłem tak celnych wniosków, że nie sposób się nie zgodzić, że to broń masowego rażenia. Nie sposób oddać też słuszności dla wprowadzenia pewnych ograniczeń w dysponowaniu zbieranymi każdego dnia potężnymi ilościami danych.

Więcej wpisów o polityce, społeczeństwie, prawach i ekonomii, znajdziesz w serwisie polityka24.pl.

Na horyzoncie pojawiają się kolejne rewolucje przemysłowe organizujące życie gospodarcze w nowy sposób. Tak jak kiedyś para i silnik spalinowy, tak dziś informacja i dane są paliwem dla przemysłu światowego. Kto tego nie zauważy, ten może przegapić swoją szansę i nie zabrać się w podróż z Internetem Rzeczy, który spowoduje kolejna lawinę danych do przetworzenia. Internet Rzeczy dla algorytmów przetwarzających dane w wiedzę jest jak świeży powiew.