Rozwód: jak wygląda procedura?

Rozwód jest zawsze bolesnym i emocjonalnym doświadczeniem dla każdego człowieka. Według psychologów rozwód jest równie traumatyczny co śmierć bliskiej osoby. Formalne zakończenie związku następuje zazwyczaj później niż jego faktyczny koniec, a mimo to dla wielu osób pozostaje traumą. Jak na spokojnie przeżyć rozwód? Co nas czeka na sali sądowej? A może wcale nie musimy tam trafić?

Rozwód to niezwykle trudna i traumatyzująca sytuacja. W tej chwili trzeba równie radzić sobie z emocjami, które nas dotykają, ale nie możemy zapominać o niezbędnych formalnościach. W najlepszej sytuacji znajdują się ci małżonkowi, którym uda się dojść do porozumienia jeszcze przed złożeniem dokumentów rozwodowych. Pozwala to na uniknięcie wielu nerwów, ale też znacząco skraca czas samej procedury. Niestety praktyka pokazuje, że wielu rozwodom towarzyszy ostry konflikt. Idealnym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zwrócenie się o pomoc do najlepszego adwokata w Opolu, który specjalizuje się w prawie rodzinnym i zna wszystkie jego zawiłości.

Sprawy rozwodowe z pewnością nie należą do najprzyjemniejszych. Szczególnie gdy dwoje małżonków popada w konflikt, a sala sądowa jest świadkiem prawdziwej wojny o majątek, dzieci czy biznes. By jednak znaleźć się na sali rozwodowej, należy po pierwsze złożyć wniosek do sądu lub pozew rozwodowy. Zawierać powinien on powody zakończenia małżeństwa oraz ewentualnie wskazanie winnego takiego rozpadu (nie jest to konieczne). By uniknąć wszelkich nieścisłości lub nieprawidłowości warto już na tym etapie zwrócić się o pomoc do adwokata Opole. Z pewnością przyda się nam osoba ze specjalistyczną wiedzą i doświadczeniem w sprawach rodzinnych.

Sprawa zazwyczaj zaczyna się komplikować w przypadku posiadania wspólnego dziecka. Rzadko jeden z rodziców „odpuszcza” tą kwestię. Jak zauważa adwokat Paweł Mehl z Kancelarii Adwokackiej Mehl w Opolu, w większości przypadków dochodzi na tym polu do ostrych sporów. Należy ustalić miejsce stałego zamieszkana dziecka, a także sposób i częstotliwość odwiedzania drugiego z małżonków. Drugim etapem ustalenia opieki nad małoletnim jest ustanowienie alimentów na rzecz dziecka. Gdy wszystkie sprawy związane z dziećmi zostaną uregulowane, ostatnim krokiem jest podział wspólnie nabytego majątku. Pozew o podział majątku musi być wniesiony oddzielnie od pozwu o rozwiązanie małżeństwa. To także wyczerpujący i długotrwały proces — często wielokrotnie bardziej złożony niż sam rozwód.